ARCHEOLOGIA WOJSKOWA
Boguslaw Perzyk. Specjalne umundurowanie zimowe. Wehrmacht 1942/1943

SITE MENU

Podoficer piechoty, rejon Leningradu, grudzień 1942 roku

KOMINIARKA wz. 42 osłania głową, podbródek i ramiona. Cechą charakterystyczną tej części ubioru jest rozległy nakarczek oraz zachodzące na siebie poły, osłaniające podbródek. Na wysokości szyi znajduje się kanał dla tasiemki, ściąganej po założeniu kominiarki na głowę i wiązanej z przodu. W połach są otwory dla przełożenia końcówek tasiemki na aktualnie noszoną na wierzchu stronę. W miejscu gdzie nakrycie przylega do uszu, znajdują się otwory w obu warstwach płótna, ułatwiające docieranie dźwięków. Sygnatury wytwórcy i rozmiar kominiarki na nakarczku lub podbródku.

ŁADOWNICA na trzy magazynki do pistoletu maszynowego MP-40 (MP-38). Wersja brezentowa ze skórzanymi paskami. Często noszono tylko jedną, lewą ładownicę wyposażoną w kieszonkę na ładowarkę magazynków.

RĘKAWICE wz. 42 połączone są ze sobą tasiemką, przewieszaną przez szyję, zapobiegającą ich zgubieniu po zdjęciu. Tasiemka na końcach zapleciona jest w mankietach i służy do ich zaciskania, celem uszczelnienia rękawic. Produkowano je również w wersji posiadającej nieocieplany 'palec' dla palca wskazującego, który wystawiano przy strzelaniu.

KURTKA wz. 42 osłania tułów i ręce. Posiada dwie dolne kieszenie, których komory umieszczono między warstwami płótna. Wycięcie dla wsadzenia dłoni wykonane jest na wylot i zamykane z obu stron klapkami zapinanymi na guziki. Kurtka zapinana jest na 6 guzików na prawym boku tak, że poły dla lepszego ocieplenia nachodzą na siebie. Dla hermetyzacji zapięcie wykonane jest na zasadzie labiryntu. W pasie znajduje się kanał dla paska wiązanego z przodu. Takie same paski znajdują się w mankietach, - po ściągnięciu zapinane są na guzik. Wszystkie guziki malowane na biało. Paski przekłada się na odpowiednią stronę przez przecięte na wylot otwory. Kaptur bez ocieplenia, a jego wymiar tak dobrany aby osłaniał głowę w hełmie. Aby pod kurtkę nie wnikał wiatr, kaptur i jej dół ściągane są linką. Niektóre wytwórnie naszywały na łokcie wzmacniającą warstwę płótna (łaty).

KOMINIARKA - jedna z wielu odmian z maską, przeznaczonych na największe mrozy. Białe płótno podbite jest flanelą. Od kominiarki wz. 42 różni się wszytą maską, daszkiem oraz zapinanymi na zatrzaski klapkami na uszy, otwieranymi przy nawiązywaniu łączności.

Na froncie

Nowe umundurowanie skierowano na przełomie październik/listopad 1942 roku na front wschodni. W tym czasie trwała m.in. bitwa nad Wołgą, której spektakularnym epizodem było okrążenie 6 Armii pod Stalingradem w dniach 20-23 listopada 300-tysięcy niemieckich żołnierzy znajdujących się na obszarze występowania najniższych temperatur, nie miało już szansy otrzymać nowego umundurowania i to nie tyle z powodu wypadków na froncie co opieszałości służb tyłowych. Na stacjach kolejowych utknęły na początku listopada 153 wagony z nowym umundurowaniem: 76 na stacji Jasinowataja, 17 w Charkowie, 41 w Kijowie oraz 19 we Lwowie. Był to jeden z przysłowiowych gwoździ do trumny dla okrążonego później zgrupowania.

SZELKI skórzane wz. 39 służące do podtrzymywania elementów ekwipunku.

PISTOLET MASZYNOWY MP 40 noszony na szyi w położeniu na piersi lub przewieszony przez ramię, lufą do góry.

PAS GŁÓWNY skórzany z klamrą dla żołnierzy Wehrmachtu w wykonaniu z blachy stalowej.

CHLEBAK brezentowy wz. 31 bez przytraczanej manierki, gdyż zimą wszystkie płyny oprócz alkoholu zamarzały.

MASKA PRZECIWGAZOWA wz. 30/38 z przytroczoną narzutką przeciwiperytową.

SPODNIE wz. 42 posiadają po bokach skośne kieszenie o podobnej konstrukcji jak w kurtce, z tą różnicą, że wszyte komory wewnętrzne wywijane są na przeciwną stronę niż używana. W pasie znajduje się dwuczęściowa taśma regulacyjna, ściągana do tyłu i tam związywana. Spodnie podtrzymywane są przez szelki przyszyte z tyłu na stałe i zapinane z przodu na guziki. Rozporek z przodu ma konstrukcję labiryntu Aby pod spodnie nie dostawał się śnieg i wiatr, nogawki na dole ściągane są jak kurtka linką lub tasiemką. Występują spodnie posiadające na kolanach wzmacniające łaty.

BUTY WARTOWNICZE wz. 42 zakładane na wierzch właściwego obuwia. Wykonane są z grubego filcu i drewnianej podeszwy. Paski skórzane zapinane na metalowe sprzączki. Części narażone na przecieranie wzmocnione są skórą tak jak przód, ale dla ochrony przed wnikaniem wody. Buty te wyglądające masywnie, ale w rzeczywistości są dość lekkie i często używane były jako marszowe.

Pod Stalingradem, w walce o własne życie, powoli znikały wszelkie skrupuły. Dowódca 767 pgren (376 DP) płk L. Steidle zobojętniał jak wszyscy. Po kilku dniach zobaczyłem u mego łącznika parę butów. Chwacki młodzieniaszek opowiada bez żenady, że kosztowały go kilka godzin pracy na polu zmarłych. (...) Trzeci żołnierz ubrał się w waciak. Co prawda ma czerwono-brązowe plamy krwi na plecach, ale chroni przed wiatrem i to jest właśnie owa rzecz, której już dawno szukał - na polu zmarłych. (...). Wszystko jest tam bezpłatne. Trzeba tylko przywyknąć do przenikliwego zimna i zamarzłej ludzkiej krwi.

Pierwsze nowe umundurowanie zimowe pojawiło się na froncie stalingradzkim na początku grudnia 1942 roku. Posiadały je pododdziały 15 dywizji lotniczo-polowej, które przybyły z zaplecza w skład nowo formowanej grupy armii 'Don'. Wielkie niezadowolenie wzbudzał u żołnierzy widok tak doskonale umundurowanego personelu naziemnego lotnictwa który przerobiony na piechotę, uznawany był za wojsko o niewielkiej wartości bojowej. Jak widać nawet w armii niemieckiej często proza życia daleka była od obiektywizmu.

W lutym 1943 roku większość jednostek pierwszoliniowych na froncie wschodnim posiadała już nowe umundurowanie. Do maja 1945 roku tworzyło ono charakterystyczną zimową sylwetkę piechurów i artylerzystów armii hitlerowskiej.

Autor dziekuje za udostepnienie eksponatow z kolekcji : A. Rudnickiogo, J. Olszowskiego, J. Slawinskiego i J. Cyndeckiego

/ page 4 from 14 /
desktop version of the page

We have much more interesting information on this site.
Click Site Menu to check it out!

cartalana.com© 2011-2020 mailto: koshka@cartalana.org

Google+